Pieczęć wiary i wdzięczności odciśnięta w Ziemi Świętej

 


Pieczęć wiary i wdzięczności odciśnięta w Ziemi Świętej

Parafia św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie ufundowała dzwon wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła do Sanktuarium Prymatu św. Piotra w Ziemi Świętej.

 

Miejsce
Tabgha nad Jeziorem Galilejskim z kościołem prymatu św. Piotra jest miejscem o wyjątkowym znaczeniu dla kościoła i każdego Papieża. Aż trudno uwierzyć, że powiódł się plan kilku osób z Krotoszyna, aby w tym miejscu na stałe zaznaczyć podziękowanie za pontyfikat Papieża Polaka. Tą pieczęcią dziękczynną jest dzwon, noszący imię „Św. Jan Paweł II”, ufundowany dzięki zbiórce przeprowadzonej w niedzielę papieską w kościele św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie oraz indywidualnym sponsorom.
W Tabdze pierwotnie znajdował się kościół z przełomu IV i V wieku, później stało tu kilka świątyń. Obecny kościół Prymatu św. Piotra został wzniesiony w 1933 roku na fundamentach poprzednich. Budynek wybudowano z czarnego bazaltu wulkanicznego i usadowiono na skale. Kościół ma kształt prostokąta, w narożniku z jedną wieżyczką. Opiekują się nim franciszkanie. Jest on niewielki, w środku przed ołtarzem znajduje się wystająca ponad posadzkę skała "Mensa Christi" zwana też "Stołem Pana".
Według tradycji to właśnie na tej skale po cudownym połowie Jezus przygotował dla apostołów posiłek: ryby i chleb. Przy tej skale Jezus po posiłku zapytał trzykrotnie Szymona: "Szymonie, synu Jony, czy Mnie miłujesz?”. Na co otrzymał odpowiedź: „Panie, Ty wszystko wiesz, ty wiesz, że Cię kocham”. Później padły słowa Chrystusa: „Paś baranki moje”.
Ojciec Święty Jan Paweł II nawiedził to sanktuarium 24 marca 2000 r. Najpierw ucałował skałę „Mensa Christi” (Stół Chrystusa). Później zatopił się w cichej modlitwie w tym miejscu, które jest „niemym” świadkiem przekazania władzy pasterskiej św. Piotrowi i każdemu jego następcy.

 

Wotum wdzięczności
Pierwszy impuls o planach umieszczenia w wieżyce kościoła prymatu dzwonu z napędem elektrycznym wyszedł od Ojca Wojciecha, franciszkanina sprawującego (z mandatu Kustodii Ziemi Świętej) obecnie pieczę na tym miejscem. Zwrócił się on do Pawła Szydlaka z zapytaniem o elektryfikację dzwonu, który miał być przeniesiony z innego miejsca. Krotoszyński specjalista już niejednokrotnie wykonywał podobne prace do miejsc w Ziemi Świętej. Podjął wyzwanie. Rozmowa telefoniczna odbyła się w obecności ks. Aleksandra Gendery, krotoszyńskiego proboszcza. Wspólnie podjęli natychmiast plany podarowania dzwonu w to szczególne miejsce. Kiedy w lipcu 2017 roku pojechali, aby dokonać wymiarów, zrodziła się myśl uczczenia poprzez wotum wdzięczności papieża św. Jana Pawła II. Po konsultacjach propozycja została zaakceptowana przez Ojców Franciszkanów, Stróżów chrześcijańskich miejsc w Ziemi Świętej. W tempie błyskawicznym pracowania Zbigniewa Felczyńskiego z Taciszowa wykonała projekt. Dzwon narodził się 31.08.2017 r. o godz. 22.20 w obecności Zbigniewa Felczyńskiego, Pawła Szydlaka i ks. Aleksandra Gendery. Masa dzwonu wynosi 50 kg, wykonany jest ze spiżu - brązu (stop miedzi i cyny angielskiej). Średnica wynosi 416 mm. Bije w tonacji „H”. Na dzwonie umieszczone są teksty w języku łacińskim. Awers dzwonu zawiera herb papieża z latami jego pontyfikatu: 1978 – 2005, oraz imię - ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II, a także miejsce przeznaczenia i rok fundacji - TABGHA MMXVII. Napis na rewersie brzmi (w tłumaczenie z j. łacińskiego):
WOTUM WDZIĘCZNOŚCI PARAFII PW. ŚW. JANA CHRZCICIELA W KROTOSZYNIE, Z PROBOSZCZEM KS. ALEKSANDREM GENDERĄ, ZA POTYFIAKAT PAPIEŻA POLAKA, W 25. ROCZNICĘ POWSTANIA DIECEZJI KALISKIEJ POŚWIĘCIŁ KS. BISKUP EDWARD JANIAK.
Czasza dzwonu zakończona jest biblijnymi słowami św. Piotra: “PANIE, TY WSZYSTKO WIESZ, TY WIESZ, ŻE CIĘ KOCHAM” J 21,17.

Dzwon został poświęcony 4 października 2017 w krotoszyńskiej farze przez ks. Biskupa Edwarda Janiaka, w obecności Pana Starosty Stanisława Szczotki, wiceburmistrza Ryszarda Czuszkę oraz rady parafialnej. Transportem dzwonu wraz z całym oprzyrządowaniem (konstrukcją do jego zawieszenia i silnikiem) zajęła się wyspecjalizowana firma. Po dwóch tygodniach nadeszła informacja, że dzwon jest na miejscu i czeka na instalację.

Wierni chętnie wsparli to dzieło swoimi ofiarami zebranymi w niedzielę papieską 8 października 2017 roku. Mogli w krotoszyńskiej farze zobaczyć i usłyszeć przygotowany dzwon. Wielu uczestników Mszy św. robiło sobie pamiątkowe fotografie przy tym wotum wdzięczności.

 

Wreszcie nadszedł oczekiwany dzień

W dniach 25 i 26 listopada Paweł Szydlak ze swoim synem Piotrem, przy pomocy miejscowego franciszkanina Ojca Wojciecha, zamontował w wieżyce kościoła Prymatu św. Piotra dzwon „Św. Jan Paweł II”. Na elewacji kościoła została umieszczona pamiątkowa granitowa tablica z informacją w języku polskim dotyczącą fundacji dzwonu.
W niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2017 roku, w obecności przedstawicieli parafii w sanktuarium prymatu ks. Aleksander Gendera odprawił Mszę św. i nastąpiło symboliczne przekazanie dzwonu. Ojciec Wojciech specjalnie na tę okazję do sprawowania Najświętszej Ofiary przygotował kielich pozostawiony przez św. Jana Pawła II jako dar dla tego miejsca.

„Tutaj każde spojrzenie od tysięcy lat przechodzi w to jedno spojrzenie, które się nigdy nie zmienia”. Napisał Karol Wojtyła w swoich notatkach z podróży do Ziemi Świętej w 1965 roku. Wówczas jako Arcybiskup Metropolita Krakowski kontemplował odwiedzane miejsca: „… nie mogę po tobie stąpać, muszę klęknąć. Przez to dzisiaj potwierdzam, że byłoś miejscem spotkania. Przyklękam – przez to wyciskam na tobie pieczęć. Zostaniesz tutaj z moją pieczęcią – zostaniesz, zostaniesz – a ja zabiorę ciebie i przeobrażę w sobie na miejsce nowego świadectwa”. Ofiarowany dzwon stał się pieczęcią wiary i wdzięczności parafii św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie. Trudno nie mówić o zaszczycie położenia tej „pieczęci” w tak znaczącym miejscu dla całego Kościoła.

 



« powrót

 

Renowcja polichromii w drewnianym

kościele św. Fabiana i Sebastiana

 

Transmisja:

YouToube / Bazylika Krotoszyn

 

Bazylika św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie


Wezwanie do chorego z sakramentami

(tel. wyłącznie do chorych!)

7 9 7 - 8 5 8 - 4 6 6

Wszystkie pozostałe sprawy załatwiamy w biurze

tel. 62 725-29-03 w godz. od 9.00 do 12.00

 

Msze święte:

Niedziela - 6.30, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00, 19.00 (od IX do V), 20.00 (od VI do VIII)
Dni powszednie - 6.30, 7.15, 8.00, 18.30

Adoracja:

Wystawienie Najświętszego Sakramentu

- w dni powszednie

od 8.30 do 18.30

- w niedziele i  święta

od 13.00 do 16.00

Spowiedź święta:

- dni powszednie

15 min. przed każdą mszą św. poranną
30 min przed mszą św. wieczorną

- w I piątki miesiąca od 9.00 do 10.00 oraz od 16.00 do 17.00

- soboty od 16.00 do 17.00
 

Biuro parafialne

Godziny otwarcia: poniedziałek - 9.00-11.00
i 16.00-17.00; 19.00 (tylko dla narzeczonych)
wtorek - sobota 9.00-11.00

 

Komentarz do Ewangelii

 

Caritas

Specjalistyczne łóżka, wózki inwalidzkie i chodziki są do wypożyczenia w godzinach urzędowania biura parafialnego -

od poniedziałku do soboty w godz. od 9.00 do 12.00.

 

Indywidualne umówienie terminu i godziny odbioru sprzętu - tel. nr 62 725 29 03 (biuro parafialne).


  Kwestonet