Majowe pielgrzymowanie

PIELGRZYMKA, 1-5 MAJA 2018
Sandomierz, Roztocze, Zamość, Kazimierz Dolny, Lublin, Kozłówka.


1 maja o godz. 4.00 uczestnicy wyruszyli w podróż do Sandomierza z przystankiem we Wrocławiu, gdzie do grupy dołączyły kolejne osoby.
W południe zawitaliśmy do Sandomierza. Przed zamkiem wzniesionym w XIV w. na miejscu dawnego grodu, rozpoczęło się zwiedzenie miasta z przewodnikiem. Trasa wiodła przez Dominikański kościół św. Jakuba - podwójne sanktuarium: Matki Bożej Różańcowej oraz bł. Sadoka i 48 Sandomierskich Męczenników Dominikańskich. W obręb murów miasta wkroczyliśmy Furtą Dominikańską, ze względu na kształt i wąski przesmyk zwaną również Uchem Igielnym.

 

 

Na rynku najwięcej zainteresowania wzbudzały miejsca znane z serialu „Ojciec Mateusz”. Zamiast Ojca Mateusza na sandomierskim rynku spotkaliśmy muzyka, który posługuje się pseudonimem TAU. 

 

 

Msza św. była dla pielgrzymów celebrowana w kościele św. Ducha Świętego opodal Bramy Opatowskiej. Pobyt w Sandomierzu zakończyło zwiedzenie bogato wystrojonej Bazyliki Katedralnej, wzniesionej ok. 1360 r.

 

Drugiego dnia zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kościoła na Wodzie w Zwierzyńcu. Budynek postawiony był przez Marysienkę (przyszłą żonę Jana III Sobieskiego) pierwotnie jako teatr na wodzie. Dopiero sto lat później w latach 1741-1747 VII ordynat, Tomasz Antoni Zamoyski zmienił teatr w barokowy kościół jako wotum dziękczynne za szczęśliwe narodziny syna Klemensa. Dalej przewodnik poprowadził nas przez uroczy Roztoczański Park Narodowy.

 

Następnym punktem programu była zagroda Guciów, która została wpisana do 7 cudów Polski w bardzo prestiżowym konkursie National Geographic. Miłe wspomnienia smakowe budzi degustacja miejscowych produktów.

 

Msze św. celebrowaliśmy w sanktuarium MB Szafarki Łask- Pocieszycielki Zamojszczyzny w Krasnobrodzie. Popołudniu zwiedziliśmy Zamość, zwany „Perłą renesansu”. Trasa prowadziła od katedry, przy dawnym zamku Zamojskich, uliczkami miasta przy Akademii Zamojskich, przez Rynek Solny, Rynek Wielki z charakterystycznym ratuszem miejskim, obok kościoła św. Mikołaja, na basztę obronną.
Na zakończenie dnia, po obiadokolacji w miejscowej restauracji, odwiedziliśmy Szczebrzeszyn.

 

 

Trzeciego dnia, w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, było zaplanowany pobyt w Kazimierzu nad Wisłą, malowniczo położonym mieście malarzy. Opowiadając ciekawe anegdoty, pani przewodnik poprowadziła nas przez Rynek na wzgórze zamkowe, do kościoła farnego i dalej uliczkami miasta do klasztoru franciszkanów z sanktuarium Matki Bożej kazimierskiej, gdzie uczestniczyliśmy w Mszy św. Po południu odbyliśmy rejs statkiem po Wiśle.

 

Czwartego dnia czekał na nas Lublin z kaplicą zamkową Trójcy Świętej, archikatedrą – sanktuarium MB Płaczącej, gdzie przed cudownym wizerunkiem sprawowana była Msza św. Dalej mogliśmy dotknąć budowli żywego średniowiecza starówki z kościołem dominikanów. W czasie przerwy co bardziej wytrwali odwiedzili KUL.

 

Ostatniego dnia mogliśmy podziwiać pięknie zachowany pałac magnacki w Kozłówce, muzeum Zamoyskich i pomnik historii. Po Mszy św. w parafialnym kościele wyruszyliśmy w drogę powrotną.

 

„Piękna nasza Polska cała” – słowa te z maryjnej pieśni są najlepszym podsumowaniem przepełnionej słońcem i turystycznymi wrażeniami wspólnie spędzonej majówki.

 

 


 « powrót

 
Msze święte

Niedziela: 6.30, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00, 19.00(od IX do V), 20.00 (od VI do VIII)

Dni powszednie: 6.30, 8.00, 18.30

Adoracja: Wystawienie Najświętszego Sakramentu w dni powszednie od 8.30 do 18.30; niedzile i święta od 13.00 do 16.00
 

Spowiedź święta

W godzinach Mszy św. 

soboty od 16.00 do 17.00
pierwszy czwartek miesiąca od 18.00 do 19.00

pierwszy piątek miesiąca od 15.00 do 17.00 i od 18.00 do 19.00
 

Biuro parafialne

Godziny otwarcia: poniedziałek - 9.00-12.00
i 16.00-17.00; 19.00 (dla narzeczonych)
wtorek - sobota 9.00-12.00

 

Komentarz do Ewangelii

 

Caritas

Specjalistyczne łóżka, wózki inwalidzkie i chodziki są do wypożyczenia w godzinach urzędowania biura parafialnego -

od poniedziałku do soboty w godz. od 9.00 do 12.00.

 

Indywidualne umówienie terminu i godziny odbioru sprzętu - tel. nr 62 725 29 03 (biuro parafialne).