Panama 2019 relacja

Dnia 15 stycznia 2019 r. młodzież z diecezji kaliskiej wyruszyła w drogę do Panamy, aby tam razem z młodymi z całego świata modlić się i świętować.
Po ponad 24 godzinach podróży różnymi środkami lokomocji dotarliśmy do małego miasteczka na Półwyspie Azuero, La Villa de Los Santos w Diecezji Chitre, aby tam przeżyć „Dni w Diecezji”. Zostaliśmy powitani niczym celebryci – kamera, reflektory, tłum ludzi krzyczący z radości, pokaz tańca, sztuczne ognie, bicie dzwonu w latynoskim rytmie, otwarcie drzwi kościoła, a w nim jeszcze więcej mieszkańców. To chwile, które trudno opisać słowami, a w sercu każdego pielgrzyma zostaną na zawsze. Rodziny, które nas gościły, otworzyły nie tylko swoje domy, ale także serca.
Miejscowi organizatorzy zadbali o to, abyśmy te dni mieli wypełnione w całości. Zwiedzaliśmy miejscowe muzea, uczestniczyliśmy w koncertach, pokazach tańców narodowych, przedstawieniach – to wszystko, aby lepiej poznać i zrozumieć kulturę oraz historię tej części świata. Szczególne znaczenie miało uczestnictwo w pieszej pielgrzymce do Chitre (ok. 7 km) stolicy diecezji. Tam wszyscy uczestnicy „Dni w diecezji” zgromadzili się najpierw na Mszy Świętej polowej pod przewodnictwem miejscowego biskupa. Następnie, co było dla nas wielkim zaskoczeniem a zarazem zaszczytem, udaliśmy się na okazałą paradę, która została przygotowana specjalnie dla nas. Mogliśmy podziwiać lokalne tradycje, stroje, tańce, okazałe platformy i kilkudziesięcioosobowe orkiestry.
Niedziela, ostatni dzień „Dni w Diecezji”, był to czas dla rodzin, u których byliśmy zakwaterowani. Wszystko rozpoczynało się od uroczystej porannej niedzielnej Mszy Świętej, na którą niektórzy z nas zostali ubrani w tradycyjne panamskie stroje. Dalszą część dnia spędzaliśmy już z naszymi rodzinami, a sposobów na wspólne świętowanie było wiele – pobyt nad rzeką, na plaży, w restauracji. Poniedziałek 21 stycznia był dla nas dniem pełnym skrajnych emocji. Z jednej strony towarzyszył nam smutek, ponieważ musieliśmy opuścić rodziny, z którymi zdążyliśmy się już zaprzyjaźnić, a z drugiej strony towarzyszyła nam ekscytacja, ponieważ udawaliśmy się już do Panama City na wydarzenia centralne, gdzie po zakwaterowaniu u kolejnych rodzin, wyruszyliśmy na spacer by poznać najbliższą okolicę.
We wtorek już wraz z młodzieżą z całego świata uczestniczyliśmy w Mszy rozpoczynającej 34. Światowe Dni Młodzieży (ŚDM). Kolejne trzy dni upłynęły w błyskawicznym tempie. Rozpoczynaliśmy dzień spotkaniem w kościele, gdzie po krótkiej animacji (taki mały rozruch przy panamskich rytmach, śpiew z gestami, świadectwo i modlitwa) mogliśmy wysłuchać katechez głoszonych przez polskich biskupów – m.in. przez prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka. Następnie Eucharystia, przemieszczenie się do centrum miasta, aby się posilić i kierowanie w okolice Cinta Costera (urokliwe miejsce wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego), aby zająć miejsca w wyznaczonych sektorach i uczestniczyć w zaplanowanych wydarzeniach. W czwartek było to powitanie Ojca Świętego, a w piątek droga krzyżowa. Wyjątkiem tutaj była środa, kiedy udaliśmy się w okolice dworca autobusowego, gdzie uczestniczyliśmy w Mszy Świętej dla Polaków. Mimo tego wiecznego pośpiechu i zmęczenia wieczorami znajdowaliśmy siły i chęci, aby uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych w ramach Festiwalu Młodych. Jednego dnia była to adoracja Najświętszego Sakramentu, a kolejnego koncerty. Sobota była dla nas dniem równie bogatym. Rozpoczęliśmy Mszą Świętą, a następnie braliśmy udział w spotkaniu z Pierwszą Damą p. Agatą Kornhauser-Duda, które miało miejsce w naszym kościele św. Łukasza. Po spotkaniu wyruszyliśmy w kilkukilometrową drogę na Campo San Juan Pablo II, gdzie odbywało się czuwanie z papieżem Franciszkiem oraz niedzielna Msza posłania. Szczęścia było co nie miara, ponieważ okazało się, że otrzymaliśmy miejsca w sektorze bezpośrednio przed sceną! Tego weekendu bez wątpienia nieustannie towarzyszyła nam ogromna radość oraz wzruszenie, kiedy mogliśmy widzieć przejeżdżającego papieża z odległości zaledwie 2-3 metrów. Niedziela upłynęła już nieco spokojniej. Po Mszy posłania (kiedy także ogłoszono miejsce kolejnych ŚDM) udaliśmy się do domów, aby po ogromie emocji nieco odpocząć.
Czas oczekiwania na lot powrotny do Polski upłynął nam na zwiedzaniu i poznawaniu tego pięknego kraju jakim jest Panama. Obowiązkowym punktem zwiedzania był oczywiście Kanał Panamski.
Czas spędzony w Panamie był niezwykły. Zaskoczyła nas ogromna gościnność, otwartość i entuzjazm mieszkańców. Zostaliśmy przyjęci jak najbliżsi członkowie rodziny. Był to także czas na zbudowanie, odbudowanie, wzmocnienie relacji z Bogiem. Słowa, które chyba najbardziej zapadły nam w pamięci, to te, aby żyć teraźniejszością. Nie przeszłością, nie przyszłością, ale tym co dzieje się tu i teraz. Każdego dnia staramy się zmieniać te słowa w czyny i żyć tym, co każdego dnia daje nam Bóg.
Do zobaczenia w Lizbonie!
Tekst i większość zdjęć

Karolina Bączkiewicz

 

 

 « powrót

 
Msze święte

Niedziela: 6.30, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00, 19.00(od IX do V), 20.00 (od VI do VIII)

Dni powszednie: 6.30, 8.00, 18.30

Adoracja: Wystawienie Najświętszego Sakramentu w dni powszednie od 8.30 do 18.30; niedzile i święta od 13.00 do 16.00
 

Spowiedź święta

W godzinach Mszy św. 

soboty od 16.00 do 17.00
pierwszy czwartek miesiąca od 18.00 do 19.00

pierwszy piątek miesiąca od 15.00 do 17.00 i od 18.00 do 19.00
 

Biuro parafialne

Godziny otwarcia: poniedziałek - 9.00-12.00
i 16.00-17.00; 19.00 (dla narzeczonych)
wtorek - sobota 9.00-12.00

 

Komentarz do Ewangelii

 

Caritas

Specjalistyczne łóżka, wózki inwalidzkie i chodziki są do wypożyczenia w godzinach urzędowania biura parafialnego -

od poniedziałku do soboty w godz. od 9.00 do 12.00.

 

Indywidualne umówienie terminu i godziny odbioru sprzętu - tel. nr 62 725 29 03 (biuro parafialne).