Relacja z pielgrzymki do Ziemi Świętej.

 RELACJA Z PIELGRZYMKI DO JODRANII I ZIEMI ŚWIĘTEJ   30.01 - 11.02. 2020

Szczęśliwi pielgrzymi powrócili do domów z dziesięciodniowej pielgrzymki po Ziemi Świętej. Tam modlili się nie tylko w intencjach swoich rodzin, ale też całej naszej parafii. Program naszej wyprawy okazał się bardzo bogatym i sprawiającym wrażenie trudnego. I chyba takim był. Ale trud i zmęczenie wliczone jest samo z siebie w pojęcie „ pielgrzymki”. Wiedząc o tym osiągnęliśmy ten cel, jaki sobie wytyczyliśmy.
Duże wrażenie wywołał pobyt w Petrze. Spektakularny kanion i słynne miasto Nabatejczyków wykute w różowym piaskowcu z pozostałościami rzymskimi i bizantyjskimi. Majestatyczna Petra to zadziwiające skupisko budowli wykutych w skale. Niesamowite połączenie cudu natury z dziełem ludzkich rąk. Jeden z siedmiu nowych cudów świata oraz zabytek z listy UNESCO. Petra uznawana jest za perłę Bliskiego Wschodu. Ruiny miasta ( zniszczonego przez trzęsienie ziemi w 363 roku ) leżą na półpustynnej, skalistej wyżynie na południowym zachodzie Jordanii. Do wciśniętego między skały miasta można dostać się jedynie wąskim kilkusetmetrowym wąwozem AS-SIK. Do najbardziej znanej budowli Petry należy Al-Chazana zwana też „ Skarbcem Faraona”.
W Madabie zwiedziliśmy manufakturę, w której mogliśmy zobaczyć jak powstaje słynna mozaika bizantyjska. Można było nabyć mozaiki, jeśli ktoś chciał, które są wykonywane ręcznie, misternie i długo. Mogliśmy też zapoznać się ze starożytną mapą ziem biblijnych.
Po trzech dniach pobytu w Jordanii udaliśmy się do Izraela. Przemierzając pielgrzymkową trasą Ziemię Świętą wędrowaliśmy śladami Jezusa. Chodziliśmy, jeździliśmy i pływaliśmy tam gdzie bywał i On w dzieciństwie, w czasie swojego nauczania, w Galilei i w Jerozolimie. Odprawiliśmy Drogę Krzyżówą śladami Jego Kalwarii.
Ogromnie wzbogaciliśmy swą wiedzę z zakresu Starego i Nowego Testamentu. Wróciliśmy bogaci także o wiedze historyczną, geograficzną i etnograficzną terenów Ziemi Świętej. Poznaliśmy budownictwo sakralne nasze chrześcijańskie, islamskie i judaistyczne z różnych okresów historycznych.
W Kanie Galilejskiej odnowiliśmy ślubowania małżeńskie. W wodach Jordanu odnowiliśmy swoje przyrzeczenia chrzcielne. Codziennie uczestniczyliśmy w Mszach Świętych odprawianych w cudownych miejscach. Wróciliśmy zaprzyjaźnieni z Bogiem i ze sobą! Pielgrzymka ta była jedną wielką niezapomnianą katechezą, która wpisze się na całą nasze życie, a nawet i wieczność.
Za to wszystko dziękujemy Panu Bogu. Ciepłe słowa podziękowania pragniemy skierować do s. Katarzyny. Dziękujemy za jej śpiewy psalmów, ministrantowi Darkowi za pomoc przy sprawowaniu Eucharystii, za czytania. Na szczególne słowa uznania zasłużył Ks. Jarek nasz przewodnik. Przekazywał nam olbrzymią wiedzę. Był świetnym organizatorem. Na koniec chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom. Z dnia na dzień poznawaliśmy się coraz lepiej, zaprzyjaźnialiśmy się. Trudy pielgrzymki zbliżały nas do siebie. Im nasza pielgrzymka zbliżała się do końca, tym lepiej nam było ze sobą.
Wielkie dzięki, za Waszą obecność!

Ks. Krzysztof « powrót

 

 


Msze święte

Niedziela: 6.30, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00, 19.00 (od IX do V), 20.00 (od VI do VIII)

Dni powszednie: 6.30, 8.00, 18.30

Adoracja: Wystawienie Najświętszego Sakramentu w dni powszednie od 8.30 do 18.30; niedzile i święta od 13.00 do 16.00
 

Spowiedź święta

W godzinach Mszy św. 

soboty od 16.00 do 17.00
pierwszy czwartek miesiąca od 18.00 do 19.00

pierwszy piątek miesiąca od 15.00 do 17.00 i od 18.00 do 19.00
 

Biuro parafialne

Godziny otwarcia: poniedziałek - 9.00-12.00
i 16.00-17.00; 19.00 (dla narzeczonych)
wtorek - sobota 9.00-12.00

 

Komentarz do Ewangelii

 

Caritas

Specjalistyczne łóżka, wózki inwalidzkie i chodziki są do wypożyczenia w godzinach urzędowania biura parafialnego -

od poniedziałku do soboty w godz. od 9.00 do 12.00.

 

Indywidualne umówienie terminu i godziny odbioru sprzętu - tel. nr 62 725 29 03 (biuro parafialne).