Wskazania duszpasterskie dla krotoszyńskiej bazyliki

Kochani parafianie!
 

Z dużym zadowoleniem przyjąłem Komunikat Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz zarządzenie Biskupa Kaliskiego z dnia dzisiejszego (tj. 12.03.2020 roku) o udzieleniu dyspensy poszczególnym wiernym od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. Kluczowym adresatem dyspensy są osoby, które czują obawy przed zarażeniem. Wytyczne pozostawiły organizowanie duszpasterstwa poza Eucharystią „roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów”.
 

W porozumieniu z proboszczami krotoszyńskich parafii wspólnie przesuwamy na inny termin tygodniowe misje, które miały rozpocząć się w niedzielę 15 marca br. Zapewne każdy z proboszczów znajdzie właściwy sposób, aby to zakomunikować swoim wiernym.
W krotoszyńskiej bazylice odkładamy zatem plan misji i powracamy do zwykłego programu. W związku z tym nie będzie dodatkowych nabożeństw.

Wielu z was pyta o sposób postępowania w nowej sytuacji. Dlatego podzielę się krótką refleksją.
Sytuacja jest poważna. W maja 2010 roku przeżyliśmy w okolicach Seminarium Duchownego w Kaliszu powódź. Wówczas odpowiadałem za wspólnotę seminaryjną. Wyszliśmy ratować ludzki dobytek. Obecna sytuacja chociaż jest trudniejsza, bo dotyczy ludzi, przypomina mi bezradność wobec tamtego żywiołu. Co wówczas było najistotniejsze: zachowanie spokoju, modlitwa, rozsądne działanie, przewidywanie oraz solidarność międzyludzka. Wydaje się, że takie postawy są potrzebne również wobec epidemii koronawirusa.
 

Staram się analizować sytuację we Włoszech, aby wyciągać wnioski. Dzisiaj otrzymałem też szczegółową relację „od środka” z tego, co dzieje się obecnie we Włoszech. Pracujący w Rzymie ksiądz napisał: „Szczęściem jest mieć wiarę i zaufanie do Pana Boga”. Umieralność procentowo nie jest duża, ale przy dużych cyfrach zakażonych przeszywa trwogą. Wprowadzone restrykcje w przemieszczaniu się sprawiły, że zatrzymała się tendencja wzrostowa zakażeń, nie wiadomo czy na stałe. Ludzie się izolują i boją się siebie na wzajem. Policja kontroluje czy osoby nie poruszają się po mieście bez uzasadnienia. Jeżeli nie chcemy, aby zagrożenie nabrzmiało do takich rozmiarów w Polsce, musimy zachować wielką rozwagę. Nie wolna nam lekceważyć zaleceń ministerstwa zdrowia. Dotyczy to zwłaszcza dzieci i młodzieży, którzy nie mają zajęć w szkołach.
 

Z punktu widzenia wiary mamy wyjątkowy Wielki Post. Oglądałem filmik z kapłanem, który niesie monstrancję z Chrystusem w Eucharystii ulicami opustoszałej miejscowości. Usłyszałem wewnętrzną myśl, a może trzeba, abyśmy zatęsknili za Mszą św. i Chrystusem? Potrzebne jest wewnętrzne oczyszczenie nas wszystkich. Nie będę wchodził w szczegóły, ale warto zadać sobie pytanie: co się porobiło z naszym wyznawaniem wiary w Boga? Kiedy zaczynasz się lękać i kalkulować, odkrywasz jak mało w nas jest wiary! Można też z drugiej strony przeszarżować z pychą, słyszę głosy osób, które mówią „jak to można być bez Mszy św. w niedzielę?”. Trzeba się wczuć w sytuację innych ludzi, również tych, którzy złowrogo domagają się zamknięcia kościołów, bo się zwyczajnie boją. Nadzieja jest w Chrystusie i jako ludzie wiary musimy o tym świadczyć, co nas nie zwalnia od odpowiedzialnego postępowania, odpowiedzialnego nie tylko za siebie, ale także za innych. Cnota roztropności potrafi przewidywać i zapobiegać.
 

Zachowujmy w sercach pokój. Rodzice módlcie się codziennie ze swoimi dziećmi, wprowadzając do domów poczucie zaufania Bogu i bezpieczeństwa. Dorośli pomagajmy sobie nawzajem. Zatroszczmy się o ludzi starszych i schorowanych. Starszych proszę pozostańcie w domach, wychodzenie z domu ograniczcie do podstawowych potrzeb. Skorzystajcie z dyspensy udzielonej przez Biskupa od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. Podobnie pozostali adresaci dyspensy.
 

Po raz pierwszy w życiu, wbrew zasadom duszpasterskim, proszę o rozwagę w uczestnictwie w niedzielnych Mszach świętych. Kościół będzie otwarty do indywidulanej modlitwy w ciągu tygodnia. Od poniedziałku przenoszę adorację Najświętszego Sakramentu z małego pomieszczenia kaplicy do kościoła. Od poniedziałku Najświętszy Sakrament będzie wystawiony w ciągu dnia w prezbiterium na tabernakulum. Ustalimy też dyżury spowiedzi w ciągu dnia i umieścimy w gablocie, aby nie tworzyć kolejek przed konfesjonałami, a przygotować się do Wielkanocy. Wody święconej w kropielnicach nie ma od dwóch tygodni. Komunia będzie rozdzielana zgodnie ze wskazaniami Episkopatu. Jeden z kapłanów będzie rozdawał tylko na rękę, drugi tylko do ust.


Wszystkich zawierzam Chrystusowej i naszej Matce, Troskliwej Opiekunce Życia.
 

Ks. Aleksander Gendera, proboszcz krotoszyńskiej bazyliki.

 


 « powrót

 


Msze święte

Niedziela: 6.30, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00, 19.00(od IX do V), 20.00 (od VI do VIII)

Dni powszednie: 6.30, 8.00, 18.30

Adoracja: Wystawienie Najświętszego Sakramentu w dni powszednie od 8.30 do 18.30; niedzile i święta od 13.00 do 16.00
 

Spowiedź święta

W godzinach Mszy św. 

soboty od 16.00 do 17.00
pierwszy czwartek miesiąca od 18.00 do 19.00

pierwszy piątek miesiąca od 15.00 do 17.00 i od 18.00 do 19.00
 

Biuro parafialne

Godziny otwarcia: poniedziałek - 9.00-12.00
i 16.00-17.00; 19.00 (dla narzeczonych)
wtorek - sobota 9.00-12.00

 

Komentarz do Ewangelii

 

Caritas

Specjalistyczne łóżka, wózki inwalidzkie i chodziki są do wypożyczenia w godzinach urzędowania biura parafialnego -

od poniedziałku do soboty w godz. od 9.00 do 12.00.

 

Indywidualne umówienie terminu i godziny odbioru sprzętu - tel. nr 62 725 29 03 (biuro parafialne).