Uroczystość Wniebowzięcia Maryi Panny w roku setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz 40-tej rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”


Uroczystość Wniebowzięcia Maryi Panny
w roku setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej
oraz 40-tej rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”

 

 

W sierpniu tego roku przypada 100. rocznica zwycięstwa Wojska Polskiego z Armią Czerwoną w Bitwie Warszawskiej, nazywanej często mianem „Cudu nad Wisłą”. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, określanego mianem 18. przełomowej bitwy w historii świata, w krotoszyńskiej bazylice odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny połączona z dziękczynieniem w 40 rocz. powstania NSZZ „Solidarność”. Organizatorami uroczystości byli radni miejscy i powiatowi PiS wraz ze związkowcami z „Solidarności”. W dziękczynnej modlitwie w Krotoszynie uczestniczyli m.in.: minister Jan Dziedziczak - reprezentujący Premiera Rządu Mateusza Morawieckiego, Adam Pękarski – Wojewódzki Komendant OHP, Piotr Trybek – Szef gabinetu Politycznego Pani minister Marleny Maląg. Mszy św. przewodniczył ks. prałat Aleksander Gendera, kazanie okolicznościowe wygłosił ks. Marcin Humeniuk z Dobrzycy. W skierowanym słowie duchowny wskazał, że ten dzień łączy w sobie wymiar religijny i patriotyczny, co jest bardzo charakterystyczne dla polskiej historii i tradycji, w których zawsze najważniejszymi wartościami były: +Bóg, honor, Ojczyzna i cześć do Wniebowziętej.

 

 

 

 

Wspomnienie „Solidarności” w Krotoszynie (D. Praczyk)
Nikt z nas nie zaprzeczy, ze wielkie sprawy dzieją się poprzez solidarność ludzi, którzy w życiu publicznym nie wstydzą się, że wyznają wartości chrześcijańskie. Należy tu zacytować słowa wielkiego Polaka, Karola Wojtyły,, Nie wystarczy zdobyć wolność, trzeba ją jeszcze obronić i mądrze zagospodarować”. To postawa Papieża, jego gesty, słowa i troska o dobro każdego człowieka są wzorem do naśladowania. Wszyscy historycy podkreślają zasługi Jana Pawła II dla wzniecenia ducha niepodległościowego wśród tych, którzy byli terroryzowani, traktowani płkami, gazem i często zastraszani czołgami, seriami z automatów. W 1979 roku podczas I pielgrzymki do Polski na mszach papieskich zorganizowanych w największych miastach zbierały się miliony Polaków. Jan Paweł II nawoływał do poszanowania narodowej godności i tradycji. Podkreślał znaczenie wolności w życiu społecznym i wzywał, do poszanowania podstawowych praw przynależnych każdemu człowiekowi. Homilie papieskie wywołały szeroki oddźwięk w społeczeństwie. To właśnie Ojca Świętego Jana Pawła II nazwano duchowym patronem Związku Zawodowego Solidarność.
Wśród Polaków narastała fala buntu przeciwko radzieckiej okupacji. Ludzie działający w nielegalnych organizacjach nie czynili nic dla poklasku, chwały, czy sławy, foteli w parlamencie, czy innych nagród, ale po to, aby godnie żyć w wolnej Polsce. Jest to piękny okres w historii naszego kraju, ale też i regionu wielkopolskiego. Uczestnicy, świadkowie tamtych wydarzeń są wśród nas. Biorą udział w tej doniosłej ceremonii. Niestety wielu nie doczekało tej chwili. Symboliczne znicze złożone na ich mogiłach niech będą dowodem naszego szacunku i pamięci dla ich postawy. Musimy przekazywać następnym pokoleniom prawdę historyczną, także związaną z naszą Małą Ojczyzną-Krotoszynem. Chociaż w Krotoszynie nie było strajków, to w 1980 roku powstaje Tymczasowy Międzyzakładowy Komitet Założycielski, Który zrzeszał komisje z róznych zakładów Krotoszyna. Nadrzędną rolę miał komitet istniejący przy Zakładach Mięsnych. Inicjatorami byli: Bogdan Drążewski, Jadwiga Malinowska i Krystyna Przykucka. Mieszkańcy Ziemi Krotoszyńskiej aktywnie włączyli się w działania związków. Pracownicy zakładu ,,JUTRZENKA” oraz zakładów oświatowych, czyli szkół i przedszkoli, Terenowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz WSM PZL ,,Delta” wspierali się nawzajem. W szeregach współpracowali ze sobą ludzie różnych profesji. MKK od początku istnienia był związany z kościołem, stąd wspólne Msze Św., czuwania młodzieży, czy poświęcenie krzyży, które zawisły w fabrykach, szpitalach i niektórych urzędach. Niestety okres stanu wojennego to czas próby. Internowano wtedy kilku działaczy, ich losu nie chcieli podzielić inni, dlatego zaczęto organizować podziemne struktury. W Krotoszynie, Zdunach działacze Solidarności byli przesłuchiwani, nękani, obserwowani...Wiosną 1989 roku odrodziły się związki w zakładach pracy. W ramach obchodów IX rocznicy powstania NSZZ 31 sierpnia odbyła się Msza Św. W intencji ojczyzny w kościele p.w. Św. Andrzeja Boboli. Ówczesny proboszcz, S. Stępień był zawsze duchowym wsparciem i podporą dla działaczy Solidarności. Ważnym wydarzeniem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej księdzu Jerzemu Popiełuszce. Pod koniec XX wieku kbyło 13 komisji międzyzakładowych. Obecnie ta sytuacja zmieniła się, gdyż niektórych zakładów krotoszyńskich już nie ma. Jednak duch tamtych czasów żyje wśród nas. Pamiętajmy, ze historię tworzymy my sami . Jeśli będziemy działali dla dobra wspólnego, nie poklasku, tak jak czynili to nasi poprzednicy, działacze i założyciele oraz wielu bezimiennych bohaterów. Polska niepodległa, wolna, sprawiedliwa była marzeniem tych, którzy nie bali się ubeckich metod zastraszania i poniżania. Pamiętajmy o tych, którzy współtworzyli historię Solidarności na Ziemi Krotoszyńskiej, w Zdunach, Baszkowie, Rozdrażewie, Koźminie, Sulmierzycach i Kobylinie . Pamiętajmy, że żaden historyk nie jest w stanie odtworzyć historii z dokumentów. Mogą to uczynić tylko uczestnicy i świadkowie tamtych dni.
"Który skrzywdziłeś człowieka prostego
śmiechem nad krzywdą jego wybuchając,
Gromadę błaznów koło siebie mając
Na pomieszanie dobrego i złego,
nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta.
Możesz go zabić- narodzi się nowy.”
Bądźcie dumni z tego, że jesteście tu i teraz!


Krotoszyńska Bazylika Mniejsza, 15.08.2020

 

 

 


Po uroczystej mszy św. został poświęcony obelisk dedykowany prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, jego małżonce Marii oraz wszystkim ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

 

 


 

 

 

 « powrót

 

 


Msze święte

Niedziela: 6.30, 7.30, 8.30, 9.30, 10.30, 12.00, 16.00, 19.00 (od IX do V), 20.00 (od VI do VIII)

Dni powszednie: 6.30, 8.00, 18.30

Adoracja: Wystawienie Najświętszego Sakramentu w dni powszednie od 8.30 do 18.30; niedzile i święta od 13.00 do 16.00
 

Spowiedź święta

W godzinach Mszy św. 

soboty od 16.00 do 17.00
pierwszy czwartek miesiąca od 18.00 do 19.00

pierwszy piątek miesiąca od 15.00 do 17.00 i od 18.00 do 19.00
 

Biuro parafialne

Godziny otwarcia: poniedziałek - 9.00-12.00
i 16.00-17.00; 19.00 (dla narzeczonych)
wtorek - sobota 9.00-12.00

 

Komentarz do Ewangelii

 

Caritas

Specjalistyczne łóżka, wózki inwalidzkie i chodziki są do wypożyczenia w godzinach urzędowania biura parafialnego -

od poniedziałku do soboty w godz. od 9.00 do 12.00.

 

Indywidualne umówienie terminu i godziny odbioru sprzętu - tel. nr 62 725 29 03 (biuro parafialne).