Komunikat Biskupa Damiana Bryla

Kalisz, dnia 7 czerwca 2021 roku
L. dz. 1286/2021


KOMUNIKAT
Okres propedeutyczny w Kaliszu
_______________________________________


Kościół święty troszczy się o przygotowanie dojrzałych kandydatów do kapłaństwa. Nasze parafie i wspólnoty chcą cieszyć się duszpasterzami oddanymi sprawie królestwa Bożego. Pragniemy spotykać w naszym życiu kapłanów wiernych, którzy będą realizować postawę służby względem powierzonych im osób. Jednym z wielu zadań każdego biskupa diecezjalnego jest zatem troska o właściwe przygotowanie kandydatów do kapłaństwa. W tym celu, aby sprostać wskazaniom Stolicy Apostolskiej, zawartym w dokumencie Kongregacji ds. Duchowieństwa „Dar powołania do kapłaństwa”, pragnę poinformować, że kandydaci do kapłaństwa z naszej diecezji w przyszłym roku formacyjnym 2021/2022 będą przeżywać pierwszy etap formacji w ramach okresu propedeutycznego.
Celem tego niezbędnego czasu, który posiada charakter wprowadzający, jest położenie mocnego fundamentu pod życie duchowe oraz wspieranie w poznaniu samego siebie dla osobistego wzrostu, a więc przede wszystkim formacja ludzka i chrześcijańska kandydata. (por. Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis, nr 59-60). Okres ten będzie trwał cały rok, po którym nastąpią dalsze etapy formacji. Etap propedeutyczny będzie zatem wyraźnie oddzielony od studiów filozoficzno-teologicznych, a formacja w obrębie tego czasu winna odbywać się w odrębnej od seminarium diecezjalnego wspólnocie z własnymi przełożonymi.
Mając na uwadze powyższe uwarunkowania, po zasięgnięciu opinii Kongregacji ds. Duchowieństwa, kandydaci do kapłaństwa z diecezji kaliskiej będą już od tego roku przeżywać pierwszy etap wzrastania ku kapłaństwu w budynkach wyższego seminarium duchownego
w Kaliszu, a czynić to będą wspólnie z kandydatami z archidiecezji poznańskiej i archidiecezji gnieźnieńskiej. Będzie to zatem wspólne dzieło trzech diecezji, z których będą wyznaczeni odpowiednio przygotowani do tego zadania przełożeni.
Ufam, że to wspólne dzieło przyczyni się do właściwego przygotowania naszych alumnów do Chrystusowego kapłaństwa. Jeszcze raz serdecznie proszę o modlitwę o nowe powołania do służby Bożej w Kościele w naszych parafiach, wspólnotach i rodzinach oraz dziękuję duszpasterzom i wiernym świeckim za wszelkie działania w ramach duszpasterstwa powołań. Niech Najświętsza Maryja Panna, wychowawczyni powołań kapłańskich, oraz św. Józef, opiekun powołań, wspierają te dobre dzieła oraz wypraszają dla naszych wspólnot święte powołania kapłańskie i wspomagają młodych ludzi w rozeznaniu woli Bożej wobec ich życia.

 


bp Damian Bryl
Biskup Kaliski
Kalisz, dnia 7 czerwca 2021 roku
L. dz. 1286/2021


KOMUNIKAT
Okres propedeutyczny w Kaliszu
_______________________________________


Kościół święty troszczy się o przygotowanie dojrzałych kandydatów do kapłaństwa. Nasze parafie i wspólnoty chcą cieszyć się duszpasterzami oddanymi sprawie królestwa Bożego. Pragniemy spotykać w naszym życiu kapłanów wiernych, którzy będą realizować postawę służby względem powierzonych im osób. Jednym z wielu zadań każdego biskupa diecezjalnego jest zatem troska o właściwe przygotowanie kandydatów do kapłaństwa. W tym celu, aby sprostać wskazaniom Stolicy Apostolskiej, zawartym w dokumencie Kongregacji ds. Duchowieństwa „Dar powołania do kapłaństwa”, pragnę poinformować, że kandydaci do kapłaństwa z naszej diecezji w przyszłym roku formacyjnym 2021/2022 będą przeżywać pierwszy etap formacji w ramach okresu propedeutycznego.
Celem tego niezbędnego czasu, który posiada charakter wprowadzający, jest położenie mocnego fundamentu pod życie duchowe oraz wspieranie w poznaniu samego siebie dla osobistego wzrostu, a więc przede wszystkim formacja ludzka i chrześcijańska kandydata. (por. Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis, nr 59-60). Okres ten będzie trwał cały rok, po którym nastąpią dalsze etapy formacji. Etap propedeutyczny będzie zatem wyraźnie oddzielony od studiów filozoficzno-teologicznych, a formacja w obrębie tego czasu winna odbywać się w odrębnej od seminarium diecezjalnego wspólnocie z własnymi przełożonymi.
Mając na uwadze powyższe uwarunkowania, po zasięgnięciu opinii Kongregacji ds. Duchowieństwa, kandydaci do kapłaństwa z diecezji kaliskiej będą już od tego roku przeżywać pierwszy etap wzrastania ku kapłaństwu w budynkach wyższego seminarium duchownego
w Kaliszu, a czynić to będą wspólnie z kandydatami z archidiecezji poznańskiej i archidiecezji gnieźnieńskiej. Będzie to zatem wspólne dzieło trzech diecezji, z których będą wyznaczeni odpowiednio przygotowani do tego zadania przełożeni.
Ufam, że to wspólne dzieło przyczyni się do właściwego przygotowania naszych alumnów do Chrystusowego kapłaństwa. Jeszcze raz serdecznie proszę o modlitwę o nowe powołania do służby Bożej w Kościele w naszych parafiach, wspólnotach i rodzinach oraz dziękuję duszpasterzom i wiernym świeckim za wszelkie działania w ramach duszpasterstwa powołań. Niech Najświętsza Maryja Panna, wychowawczyni powołań kapłańskich, oraz św. Józef, opiekun powołań, wspierają te dobre dzieła oraz wypraszają dla naszych wspólnot święte powołania kapłańskie i wspomagają młodych ludzi w rozeznaniu woli Bożej wobec ich życia.

 


bp Damian Bryl
Biskup Kaliski
 « powrót

  Kwestonet

 

 

Transmisja:

YouToube / Bazylika Krotoszyn

 

Bazylika św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie

 

Msze święte:

Niedziela - 6.30, 7.30, 8.30, 9.30, 10.30, 12.00, 16.00, 19.00 (od IX do V), 20.00 (od VI do VIII)
Dni powszednie - 6.30, 8.00, 18.30

Adoracja:

Wystawienie Najświętszego Sakramentu

- w dni powszednie

od 8.30 do 18.30

- w niedziele i  święta

od 13.00 do 16.00

Spowiedź święta:

- dni powszednie

15 min. przed każdą mszą św. poranną
30 min przed mszą św. wieczorną

- w I piątki miesiąca od 9.00 do 10.00 oraz od 16.00 do 17.00

- soboty od 16.00 do 17.00
 

Biuro parafialne

Godziny otwarcia: poniedziałek - 9.00-12.00
i 16.00-17.00; 19.00 (dla narzeczonych)
wtorek - sobota 9.00-12.00

 

Komentarz do Ewangelii

 

Caritas

Specjalistyczne łóżka, wózki inwalidzkie i chodziki są do wypożyczenia w godzinach urzędowania biura parafialnego -

od poniedziałku do soboty w godz. od 9.00 do 12.00.

 

Indywidualne umówienie terminu i godziny odbioru sprzętu - tel. nr 62 725 29 03 (biuro parafialne).