Halloween nie jest dla nas chrześcijan!

Halloween nie jest dla nas chrześcijan!
Nie da się połączyć katolicyzmu i obchodzenia Halloween.

 

Propozycje w naszej parafii:
1. Akcja HolyWins – Święty Zwycięża, ma na celu promocję i zainteresowanie się swoimi patronami i kultem świętych. Jest atrakcyjną i zgodną z chrześcijańską wizją świata formą świętowania wigilii dnia Wszystkich Świętych.
W zeszłym roku facebook’owe zdjęcia profilowe duża część osób zamieniała na ikony lub zdjęcia swoich świętych imienników, dodając ich krótki życiorys. Akcja była zauważalna w internecie, oponenci próbowali zachęcić internautów do zmiany profilówki na dynię, lecz odzew nie był zbyt spektakularny – święci zwyciężyli!
 

 

2. Propozycją w naszej parafii jest Msza św. wraz z modlitwą uwielbienia. Zapraszamy w piątek 31 października o godz. 20.00.
 

 

3. W kinie „Przedwiośnie” w Krotoszynie od 31 października emitowany jest film Mateo - POLECAMY!
Dokument pokazuje skutki działania demona, ale też przede wszystkim ciągłą interwencję Bożego wysłannika o. Matteo, egzorcysty, od którego śmierci minęło już 400 lat ! - mówi Michał Kondrat, reżyser.
Po produkcji „Jak pokonać Szatana” Michał Kondrat podejmuje kolejny temat walki ze złem. Tym razem szerokiej publiczności przedstawia postać o. Matteo da Agnone - włoskiego egzorcysty, którego proces beatyfikacyjny właśnie trwa.
Premiera w Polsce i we Włoszech nieprzypadkowo odbywa się 31 października - w rocznicę śmierci Mateo i pogańskie święto Halloween. Nowy film Michała Kondrata "Matteo”, według jego twórców jest alternatywą dla pogańskiego zwyczaju.
- Obchodzenie Halloween jest oddawaniem chwały złemu duchowi - to jest pewne! Ojciec Cipriano de Meo, podczas wywiadu do nowego filmu dzielił się z nami, że podczas egzorcyzmu demon często mówi, że i obchodzenie Halloween jest formą oddawania mu czci - wyjaśnia reżyser. I dodaje: - Kiedy byłem pomocnikiem egzorcysty spotkałem się z takimi przypadkami, że demon mówił przez osobę egzorcyzmowaną, że 31 października, to jego święto. Powinniśmy wiedzieć, że prawda o szatanie jest jedną z prawd wiary chrześcijan.

 

 

Nie dla Halloween!
Od kilku lat jesteśmy zachęcani do zakupu wydrążonych dyń, przebrań kościotrupów, świecących rogów, które mają służyć do obchodzenia Halloween w wigilię „Wszystkich Świętych i Dnia Zmarłych”. Halloween nie jest dla nas chrześcijan!

Niektórzy tłumaczą, że „halloween to tylko zabawa”. Nie działają delikatne sugestie rodzica w listach skierowanych do szkolnych anglistów, żeby zamiast przerabiać słownictwo o halloween, nauczyć uczniów kilku angielskich słówek o tradycji Wszystkich Świętych. Czy faktycznie ta zabawa nie ma żadnego znaczenia dla dusz naszych dzieci?


Kościół o Halloween
Popularny jezuita - ojciec Aleksander Posacki powiedział katolickiemu portalowi „Fronda.pl”: „Święto Halloween przyciąga wszystkie możliwe satanizmy, okultyzm, pogaństwo. To trucizna.” Mocne słowa jak na niewinną, zdaniem większości rodziców, zabawę. W jednym z październikowych wydań watykańskiego pisma "L'Osservatore Romano" ojciec Joan Maria Canals z komisji do spraw liturgii przy episkopacie Hiszpanii podkreślił, że "święto Halloween ma tło w postaci okultyzmu i jest absolutnie antychrześcijańskie”. Świętej pamięci ksiądz biskup radomski - Jan Chrapek określił zwyczaj halloween jako pogański, który jest “promowany przez media i bezmyślną propagandę także w szkołach”. Był zdania, że może on zamazać chrześcijańską głębię Święta Wszystkich Świętych.

Z ulotki anty-halloween
Niektórzy mówią "dobrze, przecież nie traktujemy tego na poważnie." Ale istniejący faktycznie szatan bierze to na poważnie i tak też czyni Bóg. Szatan jest kimś znacznie gorszym i znacznie niebezpieczniejszym niż jakikolwiek człowiek. A jednak nikomu z nas chyba nie przyszłoby do głowy wysyłać na zabawę dziecko przebrane np. za Hitlera.

W Encyklopedii „Białych Plam”
Jak podaje “bibuła.pl” (X.2009) tematowi halloween poświęcone jest osobne hasło w Encyklopedii „Białych Plam” (tom VI, s. 197, wyd. Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne – POLWEN, Radom 2002). Jego autorem jest wspomniany już wcześniej ojciec Aleksander Posacki, będący znanym autorytetem w dziedzinie demonologii. Zwraca on uwagę na fakt, że tradycja halloween przejęta została z kultów magicznych i satanistycznych. Przypomina, że “ta pogańska tradycja została zawłaszczona przez satanistów, którzy Noc Halloween (z 31 października na 1 listopada) łączą z wieczorem tzw. “czarnych mszy”…, związanych z jednoczeniem się z demonami”. Dalej duchowny mówi, że: “wiąże się to także ze składaniem ofiar z ludzi w kulcie satanistycznym”. Tym, którzy widzą w halloween tylko zabawę zakonnik przypomina, że “w tradycji amerykańskiej “święto” to wygląda pozornie niewinnie i wydaje się być jedynie zaspokojeniem potrzeby tajemniczości, czemu sprzyja m.in. przebieranie się za czarownicę, wampira, ducha czy diabła”. Autor podkreśla jednak, że “wszystkie te postaci w tradycji europejskiej związane są z osobą szatana”.

Z “Przewodnika Katolickiego”
Jadwiga Knie-Górna z “Przewodnika Katolickiego” napisała: “Osoba wierząca nie może być tolerancyjna wobec zła. We współczesnym świecie coraz częściej pod pojęciem tolerancja kryje się wiele działań, które nie tylko niszczą człowieka, ale też oddalają go od Boga. Obecne próby nacisku na łączenie Halloween z dniem Wszystkich Świętych są oczywistym przykładem kompletnego zagubienia duchowego oraz braku uporządkowania w sferze wartości religijnych” (”PK”, XI.2007).

W przeddzień Wszystkich Świętych
Wieczór wigilii Wszystkich Świętych powinien być czasem podziękowania i wielbienia Boga za zwycięstwo nad szatanem, śmiercią, piekłem i grobem oraz czasem modlitwy za zmarłych i za tych, którzy tej nocy tak lekkomyślnie poddają się złu. Halloween to wieczór obrzędów dla wielu sekt. Czy my chcemy, choć czasem pewnie nie do końca świadomie, łączyć się lub w jakikolwiek sposób identyfikować się z nimi?

Po której jesteś stronie?
Jeśli docierają do nas głosy w imieniu Papieża i Kościoła o jednoznacznie negatywnym zabarwieniu halloween, dlaczego wielu z nas tak zapalczywie broni tego święta satanizmu?
Żyjemy w świecie symboli. Jako chrześcijanie uczestniczymy w Eucharystii, w której czcimy bardzo ważne dla nas – wyznawców Jezusa – symbole. Symboliką przepełnione są zbliżające się święta Bożego Narodzenia, a potem Wielkanoc.

SYMBOLE, SYMBOLE, SYMBOLE – umiejętność ich rozumienia i stosownego traktowania stanowi o tym, że odróżniamy się od zwierząt. Symbole są elementem naszego człowieczeństwa, a te z którymi się identyfikujemy – również tożsamości naszych rodzin. Odpowiedzmy sobie na konkretne pytanie – jakimi symbolami otaczamy się w halloween?
Z pewnością kiedy staniemy przed Bogiem Ojcem będziemy rozliczeni z każdej chwili naszego życia. Zastanówmy się, czy my - rodzice, wychowawcy, nauczyciele rzeczywiście jesteśmy o tym przekonani, że „zabawa” w naśladowanie satanistycznych kapłanów – druidów jest tym, czego potrzebują dzieci 31 października.
[Powyższy materiał ukazał się 23.11.10 na portalu KatolickaRodzina.pl]

 

 



« powrót

 

Renowcja polichromii w drewnianym

kościele św. Fabiana i Sebastiana

 

Transmisja:

YouToube / Bazylika Krotoszyn

 

Bazylika św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie


Wezwanie do chorego z sakramentami

(tel. wyłącznie do chorych!)

7 9 7 - 8 5 8 - 4 6 6

Wszystkie pozostałe sprawy załatwiamy w biurze

tel. 62 725-29-03 w godz. od 9.00 do 12.00

 

Msze święte:

Niedziela - 6.30, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00, 19.00 (od IX do V), 20.00 (od VI do VIII)
Dni powszednie - 6.30, 7.15, 8.00, 18.30

Adoracja:

Wystawienie Najświętszego Sakramentu

- w dni powszednie

od 8.30 do 18.30

- w niedziele i  święta

od 13.00 do 16.00

Spowiedź święta:

- dni powszednie

15 min. przed każdą mszą św. poranną
30 min przed mszą św. wieczorną

- w I piątki miesiąca od 9.00 do 10.00 oraz od 16.00 do 17.00

- soboty od 16.00 do 17.00
 

Biuro parafialne

Godziny otwarcia: poniedziałek - 9.00-11.00
i 16.00-17.00; 19.00 (tylko dla narzeczonych)
wtorek - sobota 9.00-11.00

 

Komentarz do Ewangelii

 

Caritas

Specjalistyczne łóżka, wózki inwalidzkie i chodziki są do wypożyczenia w godzinach urzędowania biura parafialnego -

od poniedziałku do soboty w godz. od 9.00 do 12.00.

 

Indywidualne umówienie terminu i godziny odbioru sprzętu - tel. nr 62 725 29 03 (biuro parafialne).


  Kwestonet