Noworoczny koncert kolęd

Relacja z koncertu w obiektywie Franciszka Kurzawy
- warto zobaczyć:

 

 

W jedynym w swoim rodzaju okresie Świąt Bożego Narodzenia spotykamy się tradycyjnie na wspólnym kolędowaniu w naszych domach, ale również w grupach duszpasterskich i szerzej rozumianej rodzinie parafialnej. Nawet jeżeli takie spotkania są zwoływane pod hasłem „koncertu”, to najbardziej przyciąga nas możliwość wspólnego kolędowania przy żłóbku narodzonego Jezusa. Taki też charakter miał koncert w krotoszyńskiej farze, który połączył różne pokolenia: seniorów, młodzież, rodziców w sile wieku. O ciepłe brzmienie kolęd zatroszczyli się wykonawcy - Chór Parafialny p.w. św. Wojciecha, Młodzieżowy Parafialny Zespół „Agape” oraz Krotoszyńska Miejska Orkiestra Dęta.

 

Kolędy rzeczywiście posiadają szczególną moc. Łączą pokolenia, rodziny, ludzi. Sprawiają, że w cudowną noc Bożego Narodzenia nikt nie czuje się samotny. Wystarczy tylko zaśpiewać, że Bóg się narodził, Bóg zstąpił na Ziemię i jest tu z każdym z nas. Znowu wstępuje w nas nadzieja, a Ci, którzy już odeszli znowu są z nami w naszych wspomnieniach.
 

 

Zagłębiając się zatem w ten cudowny nastrój wysłuchaliśmy dwóch obcojęzycznych kolęd w wykonaniu Krotoszyńskiej Orkiestry Dętej - A Holly Jolly Christmas oraz Feliz Navidad. Orkiestrą dyrygował pan Robert Kaczorowski.
 

 

Kolędy, pastorałki, piosenki świąteczne spotykamy w każdej kulturze. Każdy naród ma swoje własne kolędy, ale jest jedna międzynarodowa. To uznana za kolędę świata „Cicha noc”. Brzmi ona dzisiaj tak samo pięknie jak prawie 200 lat temu w małym, górskim, austriackim kościółku. Kolędę tą można usłyszeć w 300 językach, w tym nawet tak egzotycznym jak Suahili, różnych wykonaniach i aranżacjach. My usłyszeliśmy ją w wykonaniu zespołu młodzieżowego Agape. Oprócz tej najsłynniejszej kolędy zespół wykonał jeszcze:
Grajmy Panu, O gwiazdo Betlejemska.
 

 

Kolędy dla nas Polaków mają charakter szczególny. Jeden z najbardziej zasłużonych badaczy kolęd polskich, Stanisław Dobrzycki mówi o nich w sposób następujący: "Chyba nigdzie pieśni na Boże Narodzenie nie stały się czymś tak bardzo narodowym, tak dziwnie przez cały naród ukochanym
i pielęgnowanym jak w Polsce". Są nieodłączną częścią nie tylko naszej kultury ale i naszej historii. Towarzyszyły nam we wszystkich trudnych momentach naszych dziejów. Mamy zatem kolędy powstańcze, kolędy wojenne, w tym najsłynniejszą kolędę oświęcimską „Nie było miejsca dla Ciebie.” W czasach komunistycznych dostosowywano słowa kolęd do panującej sytuacji politycznej. Współcześnie kolędy tworzą i wykonują tacy muzycy jak: Janusz Stokłosa, Zbigniew Preisner, Seweryn Krajewski, bracia Cugowscy czy Golec uOrkiestra. Kolędy to utwory ponadpokoleniowe: " Stary czy młody, wierzący czy obojętny religijnie dla każdego z nas melodie Bóg się rodzi..., Wśród nocnej ciszy..., W żłobie leży... są częścią własnej duszy.
W wykonaniu Młodzieżowego Zespołu Agape wysłuchaliśmy jeszcze trzech utworów : Przybieżeli do Betlejem, Mizerna cicha, Tryumfy króla niebieskiego .
 

 

Już Adam Mickiewicz, w swoich wykładach z literatury słowiańskiej doceniał piękno i potencjał tkwiący w polskich kolędach. Jego zdaniem żadne inne pieśni nie pokazują w tak czysty i delikatny sposób świętej miłości macierzyńskiej i gorliwej czci Maryi dla jej Boskiego Syna. Wielcy polscy poeci doceniając piękno
i znaczenie tych utworów także tworzyli teksty kolęd, Karpiński, Lenartowicz, Skarga to tylko niektórzy
z nich. Ale dzisiaj iluż spośród nas, śpiewających w uniesieniu pierwszą kolędę mszy pasterskiej
w wypełnionych tłumnie świątyni - kolędę Bóg się rodzi, moc truchleje, wie, kto jest autorem jej wspaniałego tekstu? A inne kolędy? Czyż nie powtarzamy ich najczęściej bezwiednie, mechanicznie,
bez jakiejkolwiek refleksji? Nie pozwólmy, by tak się stało.
 

 

W dalszej części wysłuchaliśmy dwóch kolęd w wykonaniu Krotoszyńskiej Orkiestry Dętej: Dzisiaj w Betlejem, Rudolf czerwononosy renifer.
 

 

Kolęda ma jeszcze jedną niesamowitą moc, budzi w każdym z nas dziecko: znowu jest Wigilia, choinka, pasterka i śpiewanie kolęd w gronie rodzinnym i w kościele. Na krótką chwilę trwania tych kilkudziesięciu dźwięków znowu stajemy się dziećmi i z radością wpatrujemy się w świecącą gwiazdę i żłobek, w którym śpi Boża Dziecina. Wraz z upływem czasu i odchodzeniem w przeszłość dawnych obyczajów i kultywujących je pokoleń, zatracamy ścisłą łączność z korzeniami owej tradycji, ale bez względu na to, gdzie rzuci nas los Święta Bożego Narodzenia zawsze pozostają chwilą, kiedy skłaniamy się do refleksji nad naszym życiem
i tęsknimy za naszymi bliskimi. Pamiętajmy, że miłość, rodzina i bliskość drugiej osoby to to, co jest dla nas najważniejsze. To prawdziwe szczęście. Jezus nie przyszedł na świat w pałacu, otoczony przepychem
i bogactwem. Otaczała go miłość Jego rodziców i wiara pasterzy, którzy przybyli Go uwielbiać. I ta miłość także nam musi dzisiaj wystarczyć.
Chór Parafialny zaśpiewał: Z nieba wysokiego, Zaśnij już, Do Betlejem
 

 

Chrystus się nam narodził. Daje nam nadzieję i radość. Ale ponieważ jesteśmy tylko ludźmi oczekujemy, że ta radość będzie już tu i teraz. Tworzymy swoje własne wyobrażenie tego, co Jezus nam obiecuje
w Swoich narodzinach. W tym radosnym dniu nikt z nas nie myśli o tym, że to zapowiadane szczęście zrealizuje się na Krzyżu, a droga do pełnej radości wiedzie przez cierpienie. Zapominamy także, że Jezus narodził się w stajence ponad dwa tysiące lat temu, a dzisiaj, figurka Jezusa w żłóbku to tylko symbol, Jezus rodzi się w naszych sercach i to nie tylko w tę jedną noc, ponieważ: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei więźniom, tym, którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego, moralnego i duchowego ubóstwa, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze, jak bardzo znikome są twoje możliwości i jak wielka jest twoja słabość, jest Boże Narodzenie. Zawsze, ilekroć pozwolisz by Bóg pokochał innych przez ciebie, zawsze wtedy, jest Boże Narodzenie.”
Wysłuchaliśmy jeszcze następnych kolęd w wykonaniu naszego chóru, były to: Cieszmy się i pod niebiosy, Kołysanka, Z narodzenia Pana.
 

 

Kolęda to nasze uwielbienie dla narodzonego Boga, to wyraz naszej miłości, to potwierdzenie, że ponieważ stoimy przy maleńkim Jezusie w żłobie będziemy z nim stali także pod Krzyżem, gdyż On pozostanie z nami do samego końca. Jezus daje nam siły, aby iść wraz z Nim przez świat i wyczekiwać nie tylko ponownego pojawienia się Jego gwiazdy za rok ale także Jego ponownego przyjścia.
Wysłuchaliśmy kolejnych kolęd w wykonaniu Krotoszyńskiej Orkiestry Dętej: Last Christmas, I heard the bells of Christmas Day.
 

 

Na koniec wspólnie wszyscy wykonawcy zaśpiewali kolędę - Bóg się rodzi. Pozostał jeszcze wspólny bis - Pójdźmy wszyscy do stajenki.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie koncertu w krotoszyńskiej farze, a przede wszystkim wykonawcom.
- Krotoszyńskiej Orkiestrze Dętej pod batutą pana Roberta Kaczorowskiego
- zespołowi muzycznemu Agape działającemu pod opieką księdza Łukasza Smuga i nadzorem muzycznym Michaliny Adamiak
- chórowi parafialnemu p.w. św. Wojciecha działającemu przy naszej parafii pod kierunkiem pana Błażej Lizaka.
Dziękujemy również wszystkim za przybycie i wspólne kolędowanie.

 

Tekst oraz prowadzenie koncertu – mgr Iwona Szczuraszek

 

 

 

 



« powrót

 

Renowcja polichromii w drewnianym

kościele św. Fabiana i Sebastiana

 

Transmisja:

YouToube / Bazylika Krotoszyn

 

Bazylika św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie


Wezwanie do chorego z sakramentami

(tel. wyłącznie do chorych!)

7 9 7 - 8 5 8 - 4 6 6

Wszystkie pozostałe sprawy załatwiamy w biurze

tel. 62 725-29-03 w godz. od 9.00 do 12.00

 

Msze święte:

Niedziela - 6.30, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00, 19.00 (od IX do V), 20.00 (od VI do VIII)
Dni powszednie - 6.30, 7.15, 8.00, 18.30

Adoracja:

Wystawienie Najświętszego Sakramentu

- w dni powszednie

od 8.30 do 18.30

- w niedziele i  święta

od 13.00 do 16.00

Spowiedź święta:

- dni powszednie

15 min. przed każdą mszą św. poranną
30 min przed mszą św. wieczorną

- w I piątki miesiąca od 9.00 do 10.00 oraz od 16.00 do 17.00

- soboty od 16.00 do 17.00
 

Biuro parafialne

Godziny otwarcia: poniedziałek - 9.00-11.00
i 16.00-17.00; 19.00 (tylko dla narzeczonych)
wtorek - sobota 9.00-11.00

 

Komentarz do Ewangelii

 

Caritas

Specjalistyczne łóżka, wózki inwalidzkie i chodziki są do wypożyczenia w godzinach urzędowania biura parafialnego -

od poniedziałku do soboty w godz. od 9.00 do 12.00.

 

Indywidualne umówienie terminu i godziny odbioru sprzętu - tel. nr 62 725 29 03 (biuro parafialne).


  Kwestonet