Confirmatio czyli sakrament dojrzałości chrześcijańskiej

 

 

 

 

Papież Franciszek:
bierzmowanie uzdalnia do życia po chrześcijańsku

Watykan, audiencja generalna, środa 29 stycznia 2014 r.

 

 

 

„Kiedy przyjmujemy w naszym sercu Ducha Świętego i pozwalamy mu działać, to sam Chrystus staje się obecny w nas i przybiera realne kształty w naszym życiu. To On będzie się poprzez nas modlił, przebaczał, wlewał nadzieję i pocieszenie, aby służyć naszym braciom, stać się bliskim dla potrzebujących i ostatnich, aby tworzyć komunię, rozsiewać pokój” - powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Ojciec Święty kontynuując cykl katechez o sakramentach mówił dziś o bierzmowaniu. Zaapelował, aby nie zaniedbywać tego sakramentu i troszczyć się, by otrzymywała go młodzież katolicka. Papieskiej katechezy na placu św. Piotra wysłuchało dziś ok. 15 tys. wiernych.

Ojciec Święty przypomniał, że bierzmowanie wraz z chrztem i Eucharystią należy do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, które w pierwszych wiekach przyjmowano podczas jednego wydarzenia liturgicznego, najczęściej Wigilii Paschalnej. Stanowi ono jakby przypieczętowywanie procesu kształtowania i stopniowego wprowadzania do wspólnoty chrześcijańskiej. Papież wskazał, że przez sakrament bierzmowania jesteśmy namaszczani i upodobnieni do Jezusa Chrystusa oraz umocnieni w naszej więzi z Jezusem i Kościołem. Otrzymujemy też specjalną moc Ducha Świętego do szerzenia i obrony wiary, do wyznawania imienia Chrystusa oraz do tego, by nigdy nie wstydzić się Krzyża.

„Dlatego trzeba się zatroszczyć aby nasze dzieci, nasza młodzież otrzymała ten sakrament. Oczywiście wszyscy troszczymy się, żeby zostali ochrzczeni, i to dobrze. Ale może nie troszczymy się tak samo o to, by otrzymali bierzmowanie. Wówczas pozostają w pół drogi i nie otrzymują Ducha Świętego, który jest tak ważny w życiu chrześcijańskim, bo daje nam moc, byśmy szli naprzód. Pomyślmy trochę: czy rzeczywiście troszczymy się, aby nasze dzieci i młodzież otrzymała bierzmowanie? To naprawdę ważne!” - stwierdził papież.

Franciszek podkreślił wagę odpowiedniego przygotowania kandydatów, aby doprowadzić ich do osobistego przylgnięcia do wiary w Chrystusa i obudzić poczucie przynależności do Kościoła. Dodał, że podobnie jak każdy sakrament, bierzmowanie jest dziełem Boga, wylewającego swego Ducha Świętego, którego działanie przenika całą osobę i całe życie, co ukazuje się w siedmiu darach. „Kiedy przyjmujemy w naszym sercu Ducha Świętego i pozwalamy mu działać, to sam Chrystus staje się obecny w nas i przybiera realne kształty w naszym życiu. To On będzie się poprzez nas modlił, przebaczał, wlewał nadzieję i pocieszenie, aby służyć naszym braciom, stać się bliskim dla potrzebujących i ostatnich, aby tworzyć komunię, rozsiewać pokój” - powiedział papież. Zachęcał też wiernych do dziękczynienia za ten dar i proszenia Boga o łaskę życia jak prawdziwi chrześcijanie."

 

Bierzmowanie jest drugim, sakramentem wprowadzającym nas w dojrzałe życie chrześcijańskie. W księdze Dziejów Apostolskich czytamy, że Apostołowie modlili się nad ochrzczonymi, wkładali na nich ręce i ?otrzymywali Ducha Świętego" (Dz 8,17). Bierzmowanie uzupełnia zatem łaskę chrztu i daje ?w darze Ducha Świętego" (Dz 2,38). Kościół poucza, że bierzmowanie ?ściślej wiąże z Kościołem", dlatego też ?jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej" (KK 11). Dlatego nowy katechizm poucza, że ?Bierzmowanie jest to sakrament, który udoskonala łaskę chrztu; dzięki niemu otrzymujemy Ducha Świętego, który utwierdza nas w synostwie Bożym, i pomaga nam odważniej dawać świadectwo o wierze chrześcijańskiej słowem i czynem".

1. Gdy bierzmowanie odbywa się podczas Mszy świętej, wtedy po Ewangelii kapłan przedstawia biskupowi kandydatów do bierzmowania. Potem biskup kieruje pytanie do kapłana. Po otrzymanej odpowiedzi biskup zwraca się do kandydatów:

Droga Młodzieży, powiedzcie tu przed zgromadzonym Kościołem, jakich łask oczekujecie od Boga w tym sakramencie?

Wszyscy kandydaci odpowiadają głośno i wyraźnie:

Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad.

Wszyscy odpowiadają: Amen.

3. Po homilii następuje odnowienie przyrzeczeń chrzestnych. Odnowienie to wyraża związek między chrztem i bierzmowaniem. Obydwa sakramenty wprowadzając życie chrześcijańskie; należą do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego.

4. Wszyscy klękają Biskup wyciąga nad nimi ręce i odmawia modlitwę

Boże wszechmogący, Ojcze naszego Pana Jezusa Chrystusa, który odrodziłeś te sługi swoje przez wodę i Ducha Świętego i uwolniłeś ich od grzechu, ześlij na nich Ducha Świętego Pocieszyciela, daj im ducha mądrości i rozumu, ducha rady i męstwa, ducha umiejętności i pobożności, napełnij ich duchem bojaźni Twojej. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

5. Po tej modlitwie następuje najważniejszy obrzęd sakramentu bierzmowania. Na głowę poszczególnego kandydata biskup wkłada rękę namaszczając równocześnie czoło Krzyżmem świętym, wypowiadając słowa:

N., Przyjmij znamię Daru Ducha Świętego

Bierzmowany odpowiada: Amen.
Biskup z Pokój z tobą.
Bierzmowany: I z duchem twoim.

6. Odpowiednio dostosowana modlitwa powszechna kończy obrzędy bierzmowania. Msza święta odprawia się dalej, zgodnie z przepisami liturgicznymi.
Całość obrzędów kończy specjalnie na tę uroczystość opracowane błogosławieństwo dla nowo bierzmowanych i wszystkich obecnych.



« powrót

 

Renowcja polichromii w drewnianym

kościele św. Fabiana i Sebastiana

 

Transmisja:

YouToube / Bazylika Krotoszyn

 

Bazylika św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie


Wezwanie do chorego z sakramentami

(tel. wyłącznie do chorych!)

7 9 7 - 8 5 8 - 4 6 6

Wszystkie pozostałe sprawy załatwiamy w biurze

tel. 62 725-29-03 w godz. od 9.00 do 12.00

 

Msze święte:

Niedziela - 6.30, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00, 19.00 (od IX do V), 20.00 (od VI do VIII)
Dni powszednie - 6.30, 7.15, 8.00, 18.30

Adoracja:

Wystawienie Najświętszego Sakramentu

- w dni powszednie

od 8.30 do 18.30

- w niedziele i  święta

od 13.00 do 16.00

Spowiedź święta:

- dni powszednie

15 min. przed każdą mszą św. poranną
30 min przed mszą św. wieczorną

- w I piątki miesiąca od 9.00 do 10.00 oraz od 16.00 do 17.00

- soboty od 16.00 do 17.00
 

Biuro parafialne

Godziny otwarcia: poniedziałek - 9.00-11.00
i 16.00-17.00; 19.00 (tylko dla narzeczonych)
wtorek - sobota 9.00-11.00

 

Komentarz do Ewangelii

 

Caritas

Specjalistyczne łóżka, wózki inwalidzkie i chodziki są do wypożyczenia w godzinach urzędowania biura parafialnego -

od poniedziałku do soboty w godz. od 9.00 do 12.00.

 

Indywidualne umówienie terminu i godziny odbioru sprzętu - tel. nr 62 725 29 03 (biuro parafialne).


  Kwestonet