25-lecie diecezji kaliskiej

W sobotę 25 marca odbyła się w krotoszyńskiej farze uroczysta dziękczynna Msza św. z okazji 25-lecia istnienia diecezji kaliskiej. Mszy św. przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił proboszcz parafii ks. prałat Aleksander Gendera. Liturgię ubogacił swoim śpiewem chór parafialny pod kierownictwem pana Krzysztofa Domerackiego. Na zakończenie celebry była odmówiona modlitwa dziękczynna za wszystkie powstałe dzieła diecezjalne oraz odśpiewane „Te Deum”.

 

W uroczystość Zwiastowania, 25 marca, cały Kościół w Polsce świętował Jubileusz 25-lecia reorganizacji struktur administracyjnych. Papież Jan Paweł II na mocy bulli „Totus Tuus Poloniae Populus” (Cały lud Twój w Polsce) z 25 marca 1992 r. ustanowił trzynaście nowych diecezji, a osiem dotychczasowych podniósł do rangi archidiecezji.
Nowo powstałe diecezje to: bielsko-żywiecka, elbląska, ełcka, gliwicka, kaliska, legnicka, łowicka, radomska, rzeszowska, sosnowiecka, toruńska, warszawsko-praska i zamojsko-lubaczowska.
 

W Mszy św. dziękczynnej w katedrze kaliskiej, która miała miejsce 25 marca o godz. 17.00, pod przewodnictwem bp. Stanisława Napierały, pierwszego biskupa kaliskiego, uczestniczyła delegacja z krotoszyńskiej fary ze swoim proboszczem.

 

Relacja z uroczystości w katedrze:

http://www.radiorodzina.kalisz.pl/aktualnosci/srebrny-jubileusz-diecezji-kaliskiej

 

 

 


Główne uroczystości jubileuszowe w diecezji odbędą się 3 czerwca w przeddzień XX rocznicy pobytu Jana Pawła II w Kaliszu. Mszy św. o godz. 12.00. w Sanktuarium św. Józefa przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz.


Z okazji jubileuszu 25-lecia diecezji kaliskiej 19 marca 2017 r. bp Edward Janiak wydał dekret o ustanowieniu herbu diecezji kaliskiej.

 


Powstanie Diecezji Kaliskiej we wspomnieniach Ks. Biskupa Stanisława Napierały:
„Dnia 24 marca 1992 roku odbyło się nadzwyczajne zebranie Konferencji Episkopatu Polski w Gnieźnie. Najpierw zgromadziliśmy się w Bazylice Prymasowskiej przy Grobie św. Wojciecha na modlitewnym nabożeństwie. W ten sposób nowy podział terytorialny Kościoła w naszej Ojczyźnie został wpisany w łańcuch tradycji, zespalającej początek kościelnej organizacji hierarchicznej na ziemiach polskich z Metropolią Gnieźnieńską, której powstanie jest złączone z Grobem Świętego Wojciecha.
Druga część zebrania Konferencji odbyła się w gmachu Prymasowskiego Seminarium Duchownego. Nuncjusz Apostolski przedstawił na niej Biskupom treść Bulli Ojca Świętego Jana Pawła II "Totus tuus Poloniae Populus".
W Gnieźnie dowiedziałem się, jak będzie wyglądać Diecezja Kaliska. Spośród sześciu części, z jakich Diecezja została utworzona, znałem jedynie tę część, którą otrzymała z Archidiecezji Poznańskiej. Pozostałe części z pięciu innych Diecezji znane mi były jedynie w ogólny sposób.
Stolicą Diecezji został Kalisz, miasto najstarsze w Polsce. Dla mnie Kalisz kojarzył się przede wszystkim ze św. Józefem. W głębi duszy czułem radość, że Diecezja, której stałem się pasterzem będzie miała tak potężnego Patrona.
Do godności Kościoła katedralnego Ojciec Święty wyniósł najstarszą świątynię kaliską - kościół p.w. św. Mikołaja. Diecezja otrzymała także Kościół konkatedralny w Ostrowie Wielkopolskim, którym została dotychczasowa Fara p.w. św. Stanisława BM.
Publikacja Bulli "Totus tuus Poloniae Populus" dokonała się nazajutrz, w południe, 25 marca 1992 roku…
Do Kalisza przybyłem pod wieczór, 25 marca 1992 roku. Pierwsze kroki skierowałem do Bazyliki, gdzie jest czczony Obraz św. Józefa. Towarzyszyło mi kilku kapłanów, których spotkałem po drodze. Wśród nich był śp. Ksiądz Infułat Stanisław Piotrowski. To była bardzo ważna chwila. Św. Józefowi powierzyłem siebie i Diecezję. Pod opieką św. Józefa miało rozpocząć się życie młodego Kościoła Kaliskiego.
W Katedrze zastałem ludzi świeckich, siostry zakonne oraz kapłanów z Kalisza, z parafii podkaliskich, z Ostrowa Wielkopolskiego, z Krotoszyna, Odolanowa i z kilku innych miejscowości. Podczas Mszy św., po Ewangelii, Proboszcz Parafii Katedralnej odczytał stosowne dokumenty Nuncjatury Apostolskie w Polsce o ustanowieniu nowych metropolii i diecezji, wśród których była Diecezja Kaliska. Z powyższego aktu kanonicznego objęcia Diecezji został sporządzony protokół, który podpisali obecni kapłani”.



 



« powrót

 

Renowcja polichromii w drewnianym

kościele św. Fabiana i Sebastiana

 

Transmisja:

YouToube / Bazylika Krotoszyn

 

Bazylika św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie


Wezwanie do chorego z sakramentami

(tel. wyłącznie do chorych!)

7 9 7 - 8 5 8 - 4 6 6

Wszystkie pozostałe sprawy załatwiamy w biurze

tel. 62 725-29-03 w godz. od 9.00 do 12.00

 

Msze święte:

Niedziela - 6.30, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00, 19.00 (od IX do V), 20.00 (od VI do VIII)
Dni powszednie - 6.30, 7.15, 8.00, 18.30

Adoracja:

Wystawienie Najświętszego Sakramentu

- w dni powszednie

od 8.30 do 18.30

- w niedziele i  święta

od 13.00 do 16.00

Spowiedź święta:

- dni powszednie

15 min. przed każdą mszą św. poranną
30 min przed mszą św. wieczorną

- w I piątki miesiąca od 9.00 do 10.00 oraz od 16.00 do 17.00

- soboty od 16.00 do 17.00
 

Biuro parafialne

Godziny otwarcia: poniedziałek - 9.00-11.00
i 16.00-17.00; 19.00 (tylko dla narzeczonych)
wtorek - sobota 9.00-11.00

 

Komentarz do Ewangelii

 

Caritas

Specjalistyczne łóżka, wózki inwalidzkie i chodziki są do wypożyczenia w godzinach urzędowania biura parafialnego -

od poniedziałku do soboty w godz. od 9.00 do 12.00.

 

Indywidualne umówienie terminu i godziny odbioru sprzętu - tel. nr 62 725 29 03 (biuro parafialne).


  Kwestonet